Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?

16.521 kez okundu

Ara
21

Bir çoğumuz bilgisayar karşısında işlem yaparken çok sabırsız olabiliyoruz, en ufak bir aksamada bile sinirlerimiz bozulabiliyor. Bu yüzden bu konuya değinmek istedim. Bilgisayarı hızlandırmanın bir çok yolu vardır. hepsini burda yazmak mümkün değil, ama aklıma gelenleri sizlerle paylaşacağım. Bilgisayarı yazılımdan tutun, donanıma kadar yapacağınız bir çok işlemle hızlandırabilirsiniz. Hızlandırma işleminde uygulayabileceğiniz adımları sırasıyla aşağıda yazacağım.

 


1. Başlangıçta Açılacak Olan Programları Kontrol Edin, Gereksiz Programların Bilgisayarınız Açılırken Açılmasını Engelleyin
Başlangıçta açılacak olan başlangıç programlarını belirlemek için başlat menüsünden çalıştır(run)’ a tıkladıktan sonra gelen pencereye  “msconfig” yazıp “tamam” a tıklayın, yeni bir pencere açılacak. Açılan penceredeki “başlangıç” sekmesinde, bilgisayarınız açılırken açılmasını istemediğiniz(gereksiz) programların onay kutularını boş hale getirerek bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sisteminizin çekirdek sayısı birden fazlaysa “Boot” sekmesinden gelişmiş ayarlardaki işlemci sayısını seçebilirsiniz. (Başlangıç menüsünde Çalıştır(run)’ ı bulamadıysanız arama kısmına Çalıştır(Sisteminiz ingilizceyse run) yazarak bulabilirsiniz).

2. Disklerinizin En Az %15′ i Boş Olsun
Sabit diskinizin doluluk oranı da hız açısından önemlidir. Şöyle ki, İşlem sırasında bilgisayarlara bellekleri yetmeyebilir, bu yüzden ek belleğe ihtiyaç duyabilirler. Eğer diskte boş yer yoksa bu işlemler sırasında sorunlar, aksamalar ortaya çıkabilir. Bu yüzden disklerdeki gereksiz dosyalar sık sık kontrol edilmeli ve silinmelidir.

3. Diskinizi Belli Aralıklarla Birleştirin
Sabit diske veri kaydeden mekanizmada aynen eski plak çalarların iğnesine benzer bir iğne vardır. Diskinizde yeterli alan olmadığı durumlarda aynı programa ait dosyalar diskin farklı noktalarına yazılabilir. Bu da programınız çalışırken iğnenin bir uçtan diğer uca koşuşturması demek ki siz de bilgisayarın yavaşladığını hissedeceksiniz. Diski Birleştirmek için ; sabit disklerinizden birinin üzerinde sağ tıklayarak “özellikler” e, ardından “araçlar” sekmesine ve açılan pencerede “Şimdi birleştir” butonunu tıklayın, birleştirmek istediğiniz diski seçin ve diski birleştir butonuna tıklayın. İlk disk birleştirme işlemi biraz uzun sürecektir ama belli periyotlarda yapıldığında bu süre azalacaktır.

4. Masaüstünü Temiz Tutmaya Özen Gösterin
Masaüstündeki dosyalar bilgisayarı yavaşlatan etkenlerden bir tanesidir. Masa üstünde ne kadar çok dosya varsa bilgisayarınızı da o ölçüde yavaşlatacaktır. Bu yüzden masaüstünde gereksiz dosyaları silmelisiniz ve masaüstünü olabildiğince temiz, sade bırakmalısınız..

5. Bilgisayar Parçalarının Belli Aralıklarla Temizlenmesi
Bilgisayar parçaları, elektronik sistemlerden oluştuğu için işlem yaptıkça ısınır. Isınma, parçaların işlev performanslarını olumsuz yönde etkileyen bir etkendir. Bilgisayar içinde biriken tozlar, bilgisayarın normalden fazla ısınmasına sebep olabilir. Bu yüzden bilgisayarın belli periyotlarla temizlenmesi gerekir. Tabi bunu bilgisayarla ilgili bilgisi olmayan birinin yapması, bilgisayarınızı kullanılmaz hale getirebilir :). Laptop kullanıcıları için tavsiyem ise bilgisayarlarını sert bir zeminde kullanmaları olacaktır. Laptoplar, soğuk havayı dışarıdan çeker, sıcak havayı dışarı verir. Halı vb yumuşak, tüylü yüzeyler üzerinde kullanıldığı zaman bilgisayara dışarıdan giren bu soğuk hava, tüyleri ve tozları da içerdiğinden bilgisayar parçaları kısa süre içinde tozlanacaktır.

Aklıma gelen bilgisayar performansını artırmaya yönelik 5 maddeyi sizlere anlatmaya çalıştım. Maddeleri uyguladığınızda farkı göreceksiniz…

Yorumlar ( 7 )


Yayınlanma Tarihi: Salı, Aralık 21st, 2010 16:13
Kategori: Genel, Sorunlar ve Çözümleri.
Bu yazıya yapılan yorumları takip etmek için RSS 2.0 'a bir tıkla üye olabilirsiniz.

“Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?” yazısı için 7 yorum

 1.  bolubeyi

  Güzel paylaşım olmuş ama biraz daha fazla olabilirdi.

 2.  Şeref Akyüz

  Aklıma gelenleri yazdım bolubeyi, Önerilerin varsa buraya yazabilirsin, yorum kısmı bunun için de var…

 3.  mesut

  arkadaşlar şeref kardeşimin dediklerine ek olarak hem programlarınızı hem de donanım driverlarınızı sürekli güncellemenizi öneririm bundan başka xp için bilgisayarıma sağ tıklayıp sistem özellikleri win7 için bilgisayar sağ tuş özellikler gelişmiş sistem ayarları>gelişmiş>performans>ayarlar>gelişmiş>sanal bellek>değiştir den düşük olan miktarı yükseltebilirsiniz xp için iki değeri de yüksek olana eşitleyin değerler aynı olsun son olarak ta ccleaner programını bilgisayarınıza kurun ve en az haftada 1 bu programla bilgisayarınızı temizleyin…Benden de bu kadar ;)

 4.  Şeref AKYÜZ

  Teşekkürler Mesut bey eklediğiniz bilgiler için.

 5.  ışıl

  Güzel paylaşım…

 6.  sabri

  süper olmuş abi

 7.  Şeref AKYÜZ

  Teşekkürler Sabri :)

Soru ve Görüşleriniz İçin Yorum Panelini Kullanabilirsiniz

Yorum yazarken lütfen Türkçemizin imla kurallarına uyunuz.
İmla kurallarına uymayan yorumlar ikaz edilmeksizin silinebilir!


beş × = yirmi beş

Yazılan yorumların yasal sorumluluğu, yorumun sahibine ait olup serefakyuz.com bundan sorumlu tutulamaz!