Değiştirilemeyen Açılış Sayfası İptali

5.031 kez okundu

Şub
07

İnternetin hızla önem kazandığı günümüzde, çoğu internet kullanıcısının karşılaşabileceği bir sorun haline geldi değiştirilemeyen açılış sayfaları. Araçlar->Seçenekler->Genel yolunu izleyip konum kısmında değiştirmeyi denersiniz ama başaramazsınız çünkü adres çubuğu pasif hale gelmiştir. Çoğu kişi bilgisayarında virüs olduğunu sanar ama sanıldığının aksine sorunun sebebi virüs değildir. Bu tür sorunların kaynağı casus yazılımlardır. Tarayıcının giriş sayfasının değişmesine izin vermeyen bu casus yazılımlar ise genelde reklam amaçlı olup bilgisayara zarar vermezler. Tabi bu cümlem “Casus yazılımlar bilgisayara zarar vermez” olarak anlaşılmasın. (Genelde, aşağıdaki resimde gördüğünüz yurtdışı kaynaklı bir arama motoru olan, ask.com casus yazılımla açılış sayfanız haline gelir.)

 

Aslında bir çok çözüm yolu var açılış sayfasını değiştirmenin. Bu sorunla çoğu kişi gibi ben de karşılaştım. İlk karşılaşmamda pek de kolay olmadı çözüm. Casus yazılımlara karşı
Spyware Doctor adlı bir yazılım var. İlkinde bu yazılımı kullandım ama bu sorunu çözmeye Spyware de yetmedi. Biraz daha araştırdıktan sonra çok kolay bir yolu olduğunu öğrendim. Gelelim sorunun çözümüne. Çözüm çok basit, aşağıdaki vereceğim sırayla işlemleri gerçekleştirdiğiniz taktirde sorun çözülecektir.

–> Başlat
–> Çalıştır (“gpedit.msc” yazıp “enter”a basınız.)
–> Kullanıcı Yapılandırması
–> Windows Ayarları
–> Internet Explorer Bakımı
–> URLler
–> Önemli URLler (pencerenin sağındaki bölmeden)
–> Karşınıza gelen pencereden birinci kutucuğa açılış sayfası yapmak istediğiniz sitenin adresini yazıp tamam tuşuna basınız.

Değiştirilemeyen açılış sayfalarının değiştirilmesi bundan ibaret. Aslında birkaç yol daha var. Küçük programlarla da bu işi halledebilirsiniz ama en zahmetsiz, en basit yollardan biri bu yöntemdir. Tekrar görüşmek dileğiyle…

Yorumlar ( 8 )


Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, Şubat 7th, 2011 22:02
Kategori: Sorunlar ve Çözümleri.
Bu yazıya yapılan yorumları takip etmek için RSS 2.0 'a bir tıkla üye olabilirsiniz.

“Değiştirilemeyen Açılış Sayfası İptali” yazısı için 8 yorum

 1.  ozanTi

  kardeşim maalesef yanılıyorsun Ask büyük bir arama motorudur ve bunlarla uğraşmaz. Casus yazılım falan hazırlatmayacak kadar efendidir. Ancak yüklediğiniz programlarda, BS Player mesela, Ask toolbar yüklensin mi ve Ask anasayfanız olarak ayarlansın mı diye sorar. Türk bilgisayar kullanıcısı da buna sürekli evet der. Sonra da casus yazılım var. Hatanı düzelteyim istedim. Yazıyı da düzenlersen buna göre sevinirim. İstersen yorumumu yayınlamayabliirsin :)

 2.  Şeref AKYÜZ

  Ozancım bu konuyu geniş bir şekilde araştırdım, yanıldığımı düşünmüyorum. toolbarından bahsetmitorum ama anasayfa olduğu zaman değiştirilememesinin de bir sebebi olması gerekir. Araştırdığım sitelerden bazılarının linkini vereceğim burdan da bakabilirsin:

  http://www.yilmazurgun.com/gunluk/internet-tarayicilarinda-askcom-sorunu/129

  Ayrıca bu dev arama motorunun durumu pek de iyi değil kardeşim
  yine burdan bakabilirsin:

  http://www.gorselsetler.net/showthread.php?621-Dev-Arama-Motoru-Rekabete-Yenik-D%C3%BC%C5%9Ft%C3%BC&s;=406f925d91e1d93bae9537fde1ba7b25

  Can havliyle bir şeyler yapıyorlar demek ki ;)

  İlgin için teşekkürler…

 3.  ozanTi

  Toolbar ve anasayfa ayarlaması dediğim yolla yapılıyor kardeşim :)
  İlk verdiğin site casus yazılım falan dememiş. BS Player küçük ve kullanışlı bir programdır ki ilk site gayet paşalar gibi benim dediğimi demiş. İkinci siteyse yanlış haber yapmış. Eğer dedikleri gibiydi Ask neden benim gönderdiğim sitemapi kabul etti? Demekki hala webi indexliyor. Can havli dediğin şirketin brüt kârıysa 227 million dalır ;)

 4.  Şeref AKYÜZ

  İlk sitede;

  "Ask.com, google gibi bir arama motorudur. Fakat bu arama motoru kullanımını yaymak amacıyla hoş olmayan yöntemlere başvuruyor malesef. Bazı küçük kullanışlı programlarla birlikte internet tarayıcınıza toolbar (araç çubuğu) yükleyerek varsayılan arama motoru olarak kendini ayarlamaktadır. İnternet tarayıcının url kısmına google’ a girmeden bişey aramak istediğinizde doğrudan kendi sitesine yönlendirmekte. Bu davranışıyla bu siteyi spyware olarak adlandırmak yanlış olmaz herhalde…"

  diyor. Burdan pek de efendi olmadığını, bal gibi de bu işlerle uğraştığını anlayabiliyoruz.

  ikinci sitede ise;

  " Şirket,artık web tabanlı arama hizmeti sunmayacağını bildirdi. Ask.com bundan sonra bir çevrimiçi bir soru ve cevap topluluğu haline gelecek. Şirket, diğer popüler soru/cevap sitelerini indekslemeye devam edecek ve arama sonuçlarında bunlara yer verecek…"

  …Ask.com 2005 yılında InterActiveCorp tarafından 1.85 milyar dolara satın alınmıştı. Wikipedia'ya göre şirket şu an yılda 227 milyon dolar brüt kâr elde ediyor. Bu değişiklikle beraber Ask.com, bir nevi ilk zamanlarına geri dönmüş olacak… "

  demek ki bu arama motoru bir çırpınışın içindeymiş. Başka bir şirket tarafından satın alınmış. Yanlış haber olduğunu nerden teyit ettin?

 5.  Anonymous

  bende bu döngüler üzerine ders alıyorumm ama uygulamalıya geçmedimm defter üzerinden yapıyoruzz yeni ders almaya başladım bir kaçtane soru sorsamm cevaplarmısınızzz cuma akşamına yetiştirmemm lazaımm bu benim cevapladığım soruu klavyeden girilenn 5 adet sayınıntektek karelerini alan programm cevapp olarak da ben de şunu yaptımm
  1 başla

  2 sayısal
  3 döngüI =1,5
  4 oku'sayıların kareleri' kare
  5 döngü bitti
  6toplam =kare
  7bitir
  doğrumu lütfen bakın eğer diilse dorusunu yapar mısınız

 6.  Şeref AKYÜZ

  Şimdi yaptığını pek anlayamadım ama ben sözde kodunu şöyle açıklayayım istersen.

  1. Başla
  2. 5 kere çalışacak bir döngü içinde klavyeden sayıları al
  3. Bu sayıların karelerini al
  4. Ekrana yazdır
  5. Döngüyü bitir
  5. Programı bitir

  Şeklinde sözde kod olabilir. C kodu ise şöyle olur

  #include"stdio.h"
  void main()
  {
  int sayi,i;
  for(i=0;i<5;i++)
  {
  scanf("%d",&sayi;);
  printf("sayinin karesi= %dn", sayi*sayi);
  }
  }

  Tabi bunu dizilerle de yapabilirsin.
  iyi çalışmalar….

 7.  haridu

  hocam bunun chrome ve firefox için olan yolları varmı yani internet explorer için yazmışsnız gpedit.msc yazıp aratınca windows tarafından bulunamıyor ismi doğru yazıp tekrar deneyin falan yazıyo.. yardım lütfen..

 8.  Şeref AKYÜZ

  Haridu,

  Benim yazdıklarım ie için geçerliydi. Chrome ve diğerleri için insanlar genelde temizleme programları kullanmışlar. Bu programları da kullanabilirsin, chrome’ u kaldırıp tekrar kurma gibi bir seçeneğin de var.

Soru ve Görüşleriniz İçin Yorum Panelini Kullanabilirsiniz

Yorum yazarken lütfen Türkçemizin imla kurallarına uyunuz.
İmla kurallarına uymayan yorumlar ikaz edilmeksizin silinebilir!


beş + altı =

Yazılan yorumların yasal sorumluluğu, yorumun sahibine ait olup serefakyuz.com bundan sorumlu tutulamaz!