Yine arkadaşlarımdan gelen bir yazıyla devam ediyoruz. Hüseyin Burak AKYOL’ a çözümü yazıya döküp gönderdiği için teşekkürlerimi sunayım  ve sorunun çözümü ile baş başa bırakayım sizleri.

Merhaba arkadaşlar, geçenlerde bilgisayarımda yüksek lisans ödevi için kod yazarken bilgisayarın performansının inanılmaz derecede düştüğünü gözlemledim ve aniden bir uyarı ekranı geldi. Bu ekranda “Bilgisayarınızda yeterli bellek bulunmamaktadır, lütfen bellekte yer açınız” gibi bir şey yazıyordu.  Şaşırdım ve hemen Görev Yöneticisini açıp Performans sekmesine baktım ve şok oldum. 8GB’lık ram belleğin 7GBdan fazlası kullanılıyor. İşlemler sekmesine geçtim ve 7GB’dan fazlasının tek bir işlem tarafından kullanıldığını gördüm. Com surrogate uygulama adıyla çalışan, dllhost.exe adında bir işlem. Bilgisayarımı yeniden başlattım açıldığında kontrol ettim bu defa aynı işlem  3GB bellek kullanıyordu. Bir müddet bekledim ve zamanla şişerek 10dk içinde tekrar 7GB kullanmaya başladı.

dllhost.exe Nedir?

Araştırmaya başladım, bazı yerlerde bunun virüs olduğu bazı yerlerde virüs olmadığı bilgisayarın çalışması için gerekli bir exe olduğunu kesinlikle müdahale etmemek gerektiği yazıyordu. Kimileri de format at düzelir şeklinde öneride bulunmuşlar. Ama sadece bu problem için bilgisayara format atmak akıl karı bir olay değil kesinlikle. Bunun üzerine öncelikle dllhost.exe işleminin ne olduğunu anlamaya çalışarak başladım böylece daha anlamlı adımlar atabilirim diye düşündüm. Dllhos.exe’yi şu şekilde açıklayabilirim, Microsoft Windows İşletim Sistemi’ne ait yasal bir süreçtir. Bu yönetici süreç, COM vekili olarak sıklıkla anılır ve DLL temelli uygulamaların yönetiminden sorumludur. Ayrıca, Internet Information Services (IIS) ‘e ait süreçlerin kontrolünü sağlar, .NET zamanını yükler ve diğer aktivitelerle de uğraşır. Genellikle, bu dosyanın boyutu 5,120 byte civarındadır ve C:\Windows\System32 konumunda bulunur. Windows başladıktan sonra görevine başlar. Bu dosya (program) bilgisayarın sabit ve güvenli çalışması için çok önemlidir. Eğer C:\Windows\System32 konumundan başka bir yerde yine aynı isimde bir exe var ki bu muhtemelen keylogger gibi şifrelerinizi ve tüm işlemlerinizi başka bir bilgisayara yönlendiren bir sistem olma olasılığı da oldukça yüksek.

Gelelim bu sorundan nasıl kurtulacağımıza, yapılması gereken işlemler oldukça basit aslında Bilgisayarım iconuna sağ tıklayıp özellikler seçeneğine giriyoruz. Ardından açılan pencerede sağdaki Gelişmiş Sistem Ayarlarına giriyoruz. gelismissistemayarlari   Açılan yeni pencerede yukarıdan Gelişmiş sekmesine geçiyoruz ve performans alanı ayarlarına için Ayarlar butonuna tıklıyoruz. gelismis Bu işlem sonrasında da yine yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencerede de Veri Yürütme Engellemesi sekmesine geçiyoruz ve orada 2. Seçeneği seçiyoruz. Ardından Ekle butonuna tıklayarak  c:\windows\system32\dllhost.exe konumunu seçerek bu exe’yi ekliyoruz. 64 Bit işletim sistemlerinde bunu kabul etmeyecektir (bende de aynı sorun çıktı), bunun yerine c:\windows\syswow60\dllhost.exe dosyasını gösteriyoruz. Ekledikten sonra tamam ya da uygula diyerek çıkış yapıyoruz ve görev yöneticisinden manuel olarak dllhost.exe işlemini sonlandırıyoruz. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda problemin çözülmüş olması gerekli. Bazı durumlarda bu işlemde bir çözüme ulaşamamış olabilirsiniz. Problem tekrar ederse ikinci bir yöntem olarak ancak şunu önerebilirim. http://www.free-codecs.com/Media_Preview_download.htm bu linkteki media player previewer programını indirerek bilgisayarımıza kuruyoruz, ardından görev yöneticisinden manuel olarak dllhost.exe işlemini sonlandırıyoruz. Bu defa bilgisayarı yeniden başlatmamıza da gerek yok. Problem çözülmüş olacaktır.

3 Comments to “dllhost.exe Bellek Kullanım Hatası”

Post comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.