android_studio_logo-300x300

Otomasyon gerekliliğini aslında sürekli aynı durumları birden fazla kez test ettiğiniz zaman anlarsınız. Aklınıza çeşitli sorular takılmaya başlar, “Neden aynı durumları elle sürekli test ediyorum?” gibi. Teknoloji almış başını gitmişken kendinizi bir anda taş devrinde hissedersiniz:). İşte test otomasyonu bu duygulardan sıyrılmanızı sağlar. İşinizde harcadığınız zamanın verimliliğini artırır. Testleriniz bir kenarda koşarken sizde çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz:)

Otomasyon sayesinde hata yapma oranınızı azaltabilirsiniz. Sürekli aynı durumların testlerini yapmak insanda bir süre sonra körlüğe yol açabilir. Çünkü siz artık testleri ezberlemişsinizdir ve uygulamada bir hata olsa bile bunu gözünüzden kaçırmaya başlarsınız. Otomasyon ile tüm bu olumsuzluklardan sıyrılabilirsiniz. Hatalarınızı minimize edebilirsiniz.7×24 çalışan testlere sahip olursunuz. Yazdığınız testler bir kenarda koşarken sizde yeni test adımlarına odaklanıp farklı senaryolar oluşturabilirsiniz. Bu sayede uygulamanızda ki test kalitesini arttırıp hata çıkma olasılığını azaltmış olursunuz. Otomasyonda yazdığınız testleri tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Bunun için ayrı bir zaman ayırmanıza gerek kalmaz.


En önemli sorunlardan biri ise otomasyon kullanılmadan yapılan testlerin performans ve kalite sorunudur. Bunun nedeni ise android dünyasında bu kadar çok API Level ve cihaz çeşitliliği olmasıdır. İnsan eli ile bu kadar çok çeşitliliği test edememektedir ve bu nedenle testlerini sınırlandırmak zorunda kalmaktadır. Halbuki,otomasyon ile böyle bir sınırlandırmaya gitmek zorunda değilsiniz. Çünkü hazırladığınız otomatik testler tüm platform ve versiyonlarda koşacaktır. Böylece sonuçlar hızlı bir şekilde görülebilir ve testlerin sınırlandırılmasına gerek kalmaz.

Bir sonraki yazımda test otomasyonu ile ilgili kullanabileceğiniz araçlar ve kütüphanelerden bahsedeceğim. “Android Test Otomasyon” kategorisi altında android ortamında test otomasyonunun nasıl yapıldığında dair yazıları, örnek uygulamaları takip edebilirsiniz.

Görüşmek Dileğiyle, Esra Çağlar.

4 Comments to “Test Otomasyonu Neden Gereklidir?”

Post comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.